wtorek, 26 czerwca 2007
Biografia Robyn Rihanny Fenty

 

Nie ma nic lepszego niż energetyzująca, karaibska, muzyczna siła w połączeniu z piękną i młodą Rihanną, urodzoną na egzotycznym Barbadosie.

Robyn Rihanna Fenty czyli Rihanna urodziła się w 1988 roku w St. Michael na Barbadosie. Została odkryta przez producenta Evana Rogersa (znanego ze współpracy między innymi z Christiną Aguilerą, *NSYNC, Jessicą Simpson, Rodem Stewartem i Laurą Pausini), który wraz z żoną odwiedził wyspę w 2003 roku..

Wzorując się na takich super-gwiazach dancehallu, czy reggaeton, jak Shaggy, Sean Paul i Elephant Man, sama z pewnością dołączy do czołówki muzyków, promujących te gatunki, albowiem głównym pragnieniem Rihanny jest stanie się królową dancehallu. Współpracując wraz z Shawnem Carterem, powszechnie znanym jako Jay-Z, i innymi świetnymi producentami z Def Jam oraz Roc La Familia, na pewno jej się to uda.

Wspinanie się Rihanny na szczyty, przypomina opowieść o Kopciuszku. Przed przeprowadzeniem się do Stanów Zjednoczonych na początku tego roku, Rihanna zamieszkiwała francuską część miasta St. Michel na Barbados. Jej historia z muzyką rozpoczęła się... zwyczajnie. Rihanna jak większość dziewczyn w jej wieku, chodząc na imprezy, podśpiewywała dla zabawy różne piosenki. Jednak pewnego razu Rihanna zechciała wystąpić w szkolnym konkursie dla młodych talentów. Nie wygrała go, jednak tam przykuła uwagę Evana Rogersa, znanego producenta, współpracującego między innymi z Christiną Aguilerą.

Jakiś czas później Rogers wraz ze swoją żoną (niegdyś również obywatelką Barbados), wybrał się na wycieczkę na wyspę. Odwiedził między innymi rodzinne miasto Rihanny, St. Michel. Wtedy zaczął coraz bardziej interesować się artystką. Zaproponował jej nagranie kilku demówek, które mógłby zaprezentować muzycznym szychom z Def Jam Records.

Wówczas o Rihannie usłyszał Jay-Z. Bez dłuższej chwili zastanowienia, postanowił zwerbować ją do swojego "obozu". Podpisał z nią kontrakt i automatycznie razem zaczęli pracować nad debiutanckim krążkiem Rihanny, który ukaże się w USA już 16 sierpnia pod nazwą "Music Of The Sun" ("Muzyka słońca"), bo właśnie tak piosenkarka nazywa swoją muzykę, połączenie ragga ze skocznym R&B.

Na wzór takich gwiazd, jak Beyonce, Alicia Keys, czy Mariah Carey, Rihanna jest również wspaniałą tekściarką. "Muzyka jest po prostu w moim DNA, dlatego pisanie piosenek przychodzi mi z taką łatwością", wyjaśnia Rihanna.

Twórczość Rihanny to r'n'b z wpływami tanecznej muzyki z Karaibów, jamajskiego dance hall z elementami reggae i hip-hopu. Równocześnie młoda wokalistka jako inspirację wymienia twórczość Alicii Keys i Beyonce.

Swoim utworem "Pon de Replay" przekonała rapera Jay'a-Z - szefa wytwórni Def Jam, żeby podpisał z nią umowę. Opłaciło się, bo singel "Pon de Replay" w 2005 roku z dużym powodzeniem radził sobie na amerykańskiej i brytyjskiej liście przebojów (dotarł do 2. miejsca).

Latem 2005 roku ukazał się debiutancki album Rihanny, zatytułowany "Music of the Sun", wydany przez Def Jam. Wśród gości na płycie pojawiają się Kardinal ("Rush") i Elephant Man (remiks "Pon de Replay"). Wokalistka sięgnęła także po słynny przebój "You Don't Love Me (No No No)" Dawn Penn. W jej wersji wspiera ją Vybz Kartel. W USA płyta ukazała się 30 sierpnia, natomiast w Polsce 12 września 2005 roku.

14:50, cielencina , Biografia
Link Komentarze (4) »